Jedan od najčešće zaključivanih ugovora između supružnika, dece i roditelja i drugih bliskih srodnika je Ugovor o poklonu. Ugovorom o poklonu obavezuje se poklonodavac da poklonoprimcu prenese bez naknade pravo svojine neke stvari ili neko drugo pravo ili da mu na neki drugi način učini kakvu korist na teret svoje imovine. Ugovor o poklonu predstavlja odricanje bez naknade od prava koje poklonodavac ima prema poklonoprimcu.
Ugovor je punovažan ako je zaključen u zakonom propisanoj formi. Ugovor o poklonu čiji je predmet nepokretnost mora biti overen od strane javnog beležnika da bi proizvodio pravno dejstvo. Ugovor o poklonu pokretnih stvari, koji nije zaključen u zakonom propisanoj formi, punovažan je ako je stvar koja je predmet ugovora o poklonu predata poklonoprimcu. Poklon za učinjene usluge ne mora da bude zaključen u zakonom propisanoj formi, ako ne prelazi znatno vrednost učinjenih usluga.
Ugovor mogu da zaključe samo potpuno sposobni poklonodavci. Ukoliko lice zaključi ugovor o poklonu ( poklonodavac) a pri tome iz bilo kog razloga nije mogao da shvati smisao ili domašaj svog postupka, moze zahtevati ponistenje ugovora o poklonu. Poništaj Ugovora se može zahtevati u roku od godinu dana, od dana kada je zaključen ugovor. Poništaj ugovora mogu zahtevati i naslednici poklonodavca.
Ugovorom o poklonu poklonodavac može da zadrži za sebe ili za nekog drugog neko pravo, ili da naloži poklonoprimcu da nešto učini ili da se od nečeg uzdrži, ili da nešto dopusti drugom.
Ukoliko poklonoprimac ne izvrši nalog koji je naveden u ugovoru u naknadnom roku koji mu ostavi poklonodavac isti može da zahteva od poklonoprimca da vrati što je primio na osnovu ugovora o poklonu, izuzev ako je neko treći stekao pravo da zahteva izvršenje naloga koji je ustanovljen u ugovoru.
Ukoliko je ugovorom predviđeno i naslednici mogu da raskinu ugovor o poklonu zbog neizvršenja naloga.
Ako je za izvršenje naloga potrebno više sredstava nego što iznosi vrednost poklona ili je otežano, poklonoprimac se može osloboditi naložene dužnosti vraćanja primljenog po osnovu Ugovora o poklonu.
Poklonodavac odgovara za neispunjenje svoje obaveze kao i ukoliko kasni sa ispunjenjem obaveze koja je nastala na osnovu ugovora o poklonu. Odgovornost poklonodavca za neispunjenje svoje obaveze ustanovljene ugovorom o poklonu je moguća samo ukoliko je ista namerna ili potiče od njegove krajnje nepažnje.
Odgovornost za materijalne i pravne nedostatke:
Pokonodavac ne odgovara za materijalne ili pravne nedostatke poklonjene stvari, ali poklonoprimac ima pravo na naknadu štete, ukoliko nije obavestio poklonoprimca o nedostacima, a bili su mu poznati.
Poklonodavac može da raskine ugovor ako poklonoprimac svojim ponašanjem prema njemu ili nekom njemu bliskom licu pokaže veliku ili grubu nezahvalnost. Poklonodavac može da raskine ugovor o poklonu ukoliko je poklonoprimac npr. učinio krivično delo ili se prema njemu teže ogrešio.
Ugovor se ne može raskinuti ukoliko je poklonodavac oprostio poklonoprimcu grubu nezahvalnost. Primer ugovora o poklonu.
U slučaju raskida ugovora zbog nezahvalnosti, poklonoprimac je dužan da vrati sve sto je primio na osnovu poklona, ugovora o poklonu, a u slučaju da ne može da vrati stvar koja je predmet ugovora o poklonu dužan je vratiti njenu vrednost. Pravo na raskid ugovora o poklonu imaju i naslednici poklonodavca.
Poklonodavac koji nema dovoljno sredstava za život ili za izdržavanje lica koja je po zakonu dužan da izdržava, može raskinuti ugovor o poklonu. Vaš advokat za raskid ugovora o poklonu će pokrenuti postupak pred nadležnim sudom pred kojim je potrebno dokazati da poklonoprimac nema dovoljno sredstava za život ili za izdržavanje u slučaju da poklonoprimac ne želi da mirnim putem raskine ugovor o poklonu.
Ugovor o poklonu se neće raskinuti ukoliko se poklonoprimac obaveže da će poklonodavcu isplaćivati sredstva za život.
U slučaju da je poklonoprimac sebe namerno ili grubom nepažnjom doveo u stanje oskudice ili je od izvršenja ugovora o poklonu proteklo deset godina isti se ne može raskinuti.
Poklonodavac koji nema dovoljno sredstava za život ili za izdržavanje lica koja je po zakonu dužan da izdržava, može raskinuti ugovor o poklonu. Vaš advokat za raskid ugovora će pokrenuti postupak pred nadležnim sudom pred kojim je potrebno dokazati da poklonoprimac nema dovoljno sredstava za život ili za izdržavanje u slučaju da poklonoprimac ne želi da mirnim putem raskine ugovor o poklonu.
Ugovor o poklonu se neće raskinuti ukoliko se poklonoprimac obaveže da će poklonodavcu isplaćivati sredstva za život.
U slučaju da je poklonoprimac sebe namerno ili grubom nepažnjom doveo u stanje oskudice ili je od izvršenja ugovora o poklonu proteklo deset godina isti se ne može raskinuti.
Odricanje od prava na raskid ugovora o poklonu unapred nema pravnu važnost, što znači da takva odredba u ugovoru nema pravnu snagu i ne obavezuje ni jednu stranu u ugovoru o poklonu.
Razvod braka ili poništaj braka nisu razlozi za vraćanje uobičajnih poklona koji su supružnici učinili jedan drugom u toku braka. Pokloni koji su supružnici činili jedan drugom tokom braka a koji su nesrazmerno velike vrednosti u odnosu na vrednost ukupne imovine poklonodavca u vreme postavljanja zahteva za povraćaj, vraćaju se prema stanju u trenutku prestanka zajednice života. Supružnik nema pravo na povraćaj nakon razvoda braka ako bi prihvatanje njegovog zahteva prestavljalo očiglednu nepravdu za drugog supružnika.
Ugovor o poklonu nije regulisan odredbama pozivitvnog prava već se na njega primenjuju pravna pravila iz paragrafa 561-568 Srpskog građanskog zakonika i drugih ranije važećih kodifikacija građanskog prava i propisa u granicama propisanim članom 4. Zakona o nevažnosti pravnih propisa donetih pre 6. aprila 1941. godine i za vreme neprijateljske okupacije kao i važeća opšta pravila ugovornog prava.
Veoma je važno da angažujete advokata koji će na najbolji mogući način formulisati odredbe ugovora o poklonu kako ne bih dolazilo do sudskih postupaka koji dugo traju i koji su skupi. Najveći broj sudskih postupaka nastane na taj način što je jedna od strana napisala ( prepisala) ugovor koji ne odgovara stvarnoj volji ugovornih strana.
Iste uslove je potrebno ispuniti da bi javni beležnik overio Ugovor o poklonu oružja, kao što su navedeni i kod Ugovora o kupoprodaji oružja. Znači pre overe ugovora o poklonu oružja potrebno je pribaviti nabavnu dozvolu i priložiti oružani list advokatu koji sastavlja ugovor o poklonu oružja i javnom beležniku koji overava ugovor o poklonu oružja.
U Ugovoru o poklonu oružja se navodi podaci o oružju, a pri tome predmet ugovora o poklonu oružja mora biti moguć, dopušten i odrediv.
Za sastavljanje Ugovora o kupoprodaji oružja ili Ugovora o poklonu oružja, advokatsku kancelariju možete kontaktirati putem mejla ili broja telefona koji se nalazi na sajtu naše advokatske kancelarije.
Ako Vam je potrebna bilo kakva pomoć oko gore pomenutih oblasti rada budite slobodni da nas kontaktirate. Pon – Pet 09:00-21:00