Alimentacija

Alimentacija ili izdržavanje

Porodični zakon sadrži norme kojima je regulisana materija izdržavanja ili alimntacije. Obaveza izdržavanja ili alimentacije proizilazi iz same zakonske norme ali se može i konstituisati na drugi način. Obaveza izdržavanja može da se stvori i na osnovu ugovora npr. Ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Testament može takođe da bude jedan od načina na osnovu koga se može stvoriti obaveza izdržavanja, kao i na osnovu deliktne radnje. Zakonska obaveza izdržavanja (u daljem tekstu alimentacija) je ličnog karaktera, regulisana kogentnim normama. Ono što je važno za zakonsku alimentaciju, jeste da ista ne može prestati kompenzacijom.

Zakonska obaveza izdržavanja ili alimentacija se razlikuje i ona može da se odnosi na alimentaciju između supružnika, alimentaciju između vanbračnih partnera, izdržavanje između roditelja i dece, kao i između ostalih srodnika

Advokat za alimentaciju i izdrzavanje maloletnog deteta

Alimentacija za dete

Zakon pravi razliku između alimentacije (izdržavanja) maloletnog deteta i alimentacije (izdržavanja) punoletnog deteta. Kada je reč o alimentaciji za maloletno dete ne postoje neki posebni uslovi za ostvarivanje prava na alimentaciju, jer maloletno dete po sili zakona ima pravo na izdržavanje.

Alimetacija za punoletno dete

Kada su u pitanju punoletna deca, Porodični zakon predviđa da je potrebno da su ispunjeni određeni uslovi, a to se odnosi na školovanje deteta, iz razloga što punoletno dete ima pravo na izdržavanje od strane roditelja tj.ima mogućnost da potražuje alimentaciju u slučaju da se nalazi na redovnom školovanju, do navšene 26 godine, pod uslovom da redovno udovoljava svojim školskim obavezama i da roditelji imaju mogućnost da ga izdržavaju. Takođe, u slučaju da je dete nesposobno za rad i nema dovoljno sredstava za izdržavanje ima pravo da alimetaciju potražuje od strane roditelja.

Česta pitanja o Alimentaciji ili izdržavanju?

U kom zakonu je regulisana alimentacija (izdržavanje)?

Kao što smo već istakli, Porodični zakon sadrži norme kojima je regulisana materija izdržavanja ili alimntacije.

 

Da li je moguće dobiti alimentaciju nakon 18 godine za dete, da li student ima pravo na alimetaciju?

Da, ukoliko se dete nalazi na redovnom školovanju, moguće je ostvariti pravo na alimentaciju i to sve do navršene 26 godine života deteta, pod uslovom da roditelji imaju finansijske mogućnosti da daju izdržavanje i da punoletno dete redovno udovoljava svojim školskim obavezama tj.obavezama na fakultetu.

Ko određuje minimalnu alimentaciju (minimalnu sumu izdržavanja) ?

Minimalnu alimentaciju određuje Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Minimalna suma izdržavanja koju određuje ministarstvo je samo orijentir sudu prilikom donošenja odluke, tako da sud može i manje dosuditi ukoliko okolnosti konkretnog slučaja to zahtevaju.

Kom sudu se podnosi tužba za alimentaciju (tužba za izdržavanje)?

Tužba za alimentaciju se podnosi osnovnom sudu i ukoliko je dete maloletno, tužbu za alimetaciju podnosi njegov zakonski zastupnik, a u slučaju da je dete punoletno, tužbu za alimentaciju podnosi ono samo, tj.punoletno dete je aktivno legitimisano za podnošenje ove tužbe.

Da li neplaćena alimentacija zastareva?

Zakonska obaveza izdržavanja ne zastareva, znači ne može zastariti pravo na izdržavanje određeno zakonom, ali dospeli a ne isplaćeni obroci na ime alimentacije (izdržavanja) mogu zastariti i to u roku od tri godine u kom roku zastarevaju povremena potraživanja.

Alimentacija za bivšu suprugu /supruga, da li zakon poznaje ovaj vid izdržavanja?

Da, Porodični zakon, reguliše supružničko izdržavanje nakon prestanka braka.

Da li je propisano kao krivično delo nedavanje alimentacije?

Da, nedavanje izdržavanja je predviđeno kao krivično delo i to članom 195 Krivičnog zakonika.

Dozvolite da Vam pomognemo!

Ako Vam je potrebna bilo kakva pomoć oko gore pomenutih oblasti rada budite slobodni da nas kontaktirate. Pon – Pet 09:00-21:00

Oblasti prava
Call Now Button