Nasilje u porodici

Advokat Novi Sad

Kako Porodični zakon reguliše nasilje u porodici?

Nasilje u porodici je ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice. Nasiljem u porodici se smatra se nanošenje ili pokušaj nanošenja telesne povrede, izazivanje straha pretnjom ubistva ili nanošenja telesne povrede članu porodice ili njemu bliskom licu, prisiljavanje na seksualni odnos, navođenje na seksualni odnos ili seksualni odnos sa licem koje nije navršilo 14. godinu života ili nemoćnim licem, ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja sa trećim licima, vređanje, kao i svako drugo drsko, bezobzirno i zlonamerno ponašanje. Kontaktirajte Novosadskog advokata sada, dobijte pravni savet i započnite svoj slučaj.

Koji sve zakoni u Republici Srbiji regulišu materiju nasilja u porodici?

Zakoni u Republici Srbiji regulišu materiju nasilja u porodici su Krivični zakonik Republike Srbije, Porodični zakon i Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.

Krivični zakonik Republike Srbije-koji nasilje u porodici prepoznaje kao krivično delo

Porodični zakon –koji propisuje šta se pod nasiljem u porodici podrazumeva, koji oblici nasilja u porodici postoje, kao i mere zaštite od nasilja u porodici koje se mogu primeniti

Zakon o sprečavanju nasilja u porodici– koji uređuje organizaciju i postupanje državnih organa, blagovremenu delotvornu zaštitu i podršku žrtvama nasilja u porodici.

Članovima porodice smatraju se:supružnici ili bivši supružnici, deca, roditelji i ostali krvni srodnici, te lica u tazbinskom ili adoptivnom srodstvu, odnosno lica koja vezuje hraniteljstvo,lica koja žive ili su živela u istom porodičnom domaćinstvu, vanbračni partneri ili bivši vanbračni partner, lica koja su međusobno bila ili su još uvek u emotivnoj ili seksualnoj vezi, odnosno koja imaju zajedničko dete ili je dete na putu da bude rođeno, iako nikada nisu živela u istom porodičnom domaćinstvu

Koje mere zaštite se mogu primenitu u slučaju nasilja u porodici?

Protiv člana porodice koji vrši nasilje u porodici sud može odrediti jednu ili više mera zaštite od nasilja u porodici, kojom se privremeno zabranjuje ili ograničava održavanje ličnih odnosa sa drugim članom porodice.

Mere zaštite od nasilja u porodici jesu: izdavanje naloga za iseljenje iz porodičnog stana ili kuće, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti, izdavanje naloga za useljenje u porodični stan ili kuću, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti, zabrana približavanja članu porodice na određenoj udaljenosti, zabrana pristupa u prostor oko mesta stanovanja ili mesta rada člana porodice, zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice. Mera zaštite od nasilja u porodici može trajati najviše godinu dana.

Vreme provedeno u pritvoru kao i svako lišenje slobode u vezi s krivičnim delom odnosno prekršajem uračunava se u vreme trajanja mere zaštite od nasilja u porodici.

Mera zaštite od nasilja u porodici može se produžavati sve dok ne prestanu razlozi zbog kojih je mera bila određena.

Kako nasilje u porodici reguliše Zakon o sprečavanju nasilja u porodici?

Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici uređuje se sprečavanje nasilja u porodici i postupanje državnih organa i ustanova u sprečavanju nasilja u porodici i pružanju zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici.

Sprečavanje nasilja u porodici sastoji se od skupa mera kojima se otkriva da li preti neposredna opasnost od nasilja u porodici i skupa mera koje se primenjuju kada je neposredna opasnost otkrivena.

Neposredna opasnost od nasilja u porodici postoji kada iz ponašanja mogućeg učinioca i drugih okolnosti proizlazi da je on spreman da u vremenu koje neposredno predstoji po prvi put učini nasilje u porodici ili ponovi nasilje u porodici.

Nasilje u porodici jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do drugog stepena ili sa kojim je srodnik po tazbini do drugog stepena ili kome je usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj ili prema drugom licu sa kojim živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.

Ono što je važno napomenuti u slučaju nasilja u porodici jeste da svako mora da prijavi nasilje u porodici ili neposrednu opasnost od njega.

Koje su kazne za nasilje u porodici?

Krivični zakonik u članu 194. propisuje kazne za izvršeno krivično delo nasilje u porodici. Razlika u pogledu kazni za krivično delo nasilje u porodici ogleda se u posledici koja je nastupila i sredstva izvršenja nasilja u porodici.Ko primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.Ako je pri izvršenju dela nasilja u porodici korišćeno oružje, opasno oruđe ili drugo sredstvo podobno da telo teško povredi ili zdravlje teško naruši, učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.

Ako je usled nasilja u porodici nastupila teška telesna povreda ili teško narušavanje zdravlja ili su učinjena prema maloletnom licu, učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.

Ako je usled izvršenja krivičnog dela nasilja u porodici nastupila smrt člana porodice, učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina, a ako je član porodice maloletno lice učinilac će se kazniti zatvorom najmanje deset godina. Ko prekrši mere zaštite od nasilja u porodici koje mu je sud odredio na osnovu zakona kojim se uređuju porodični odnosi, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.

Nasilje nad ženama?

Nasilje nad ženama predstavlja gobalni fenomen koji ne poznaje društvene ili državne granice.

Nasilje nad muškarcima?

Najčešće žrtve nasilja u porodici su žene, mada se u poslednje vreme primećuje porast broja prijavljenih slučajeva nasilja nad muškarcima. Prema statistici iz 2019. godine, od 38.000 prijavljenij slučaja nasilja u porodici, u 34 odsto slučajeva muškarci su označeni kao žrtve porodičnog nasilja.

Kome prijaviti nasilje u porodici?

Nasilje u porodici treba prijaviti policiji, javnom tužilaštvu, Centru za socijalni rad ili vašem advokatu koji može zajedno sa žrtvom da prijavi nasilje u porodici nadležnim organima i da što pre ishoduje potrebne mere koje će zaštiti žrtvu.

Da li lažna prijava za nasilje u porodici predstavlja krivično delo?

Da, lažna prijava za nasilje u porodici predstavlja krivično delo za koje je predviđena novčana kazna ili kazna zatvora.

Dozvolite da Vam pomognemo!

Ako Vam je potrebna bilo kakva pomoć oko gore pomenutih oblasti rada budite slobodni da nas kontaktirate. Pon – Pet 09:00-21:00

Oblasti prava
Call Now Button