Punomoć je jednostrana izjava volje kojom jedna strana ovlašćuje advokata da u njeno ime preduzima procesne radnje. Stranke ne moraju same preduzimati parnične radnje, već to mogu činiti njihovi zakonski zastupnici.
Razlikujemo zakonske zastupnike i dobrovoljne zastupnike ili punomoćnike, koji svoja ovlašćenja crpe iz volje stranke, pre svega putem punomoći kojom ovlašćuju advokata da u njihovo ime i za njihov račun preduzimaju radnje u postupku.
Pravna lica preduzimaju radnje u postupku preko svojih organa. Nadležni organ može angažovati punomoćnika na taj način što će ovlašćeno lice potpisati punomoć advokatu kako bi isti u ime i za račun pravnog lica vodio parnicu. Kao što smo napomenuli pored zakonskih zastupnika, stranku mogu zastupati pred sudom u preduzimanju procesnih radnji i punomoćnici koji svoje ovlašćenje crpe iz punomoći.
Punomoćnik fizičkih lica može biti: advokat, krvni srodnik u pravoj liniji, brat i sestra, supružnik, predstavnik službe pravne pomoći koji ima pravosudni ispit.
U najčešćim slučajevima fizička lica zastupa advokat, upravo iz razloga što je advokat lice koje odlikuje samostalnost, stručnost i savesnost prilikom obavljanja poverenog mu posla na osnovu punomoći.
Sve radnje koje u postupku preuzima advokat na osnovu punomoći, imaju isto pravno dejstvo kao i da ih je preduzela sama stranka.
Stranka izdaje punomoć u pismenom obliku u parničnom postupku, te ne postoji mogućnost da se advokat ovlasti na zapisnik kod suda za preduzimanje radnji.
Advokat je dužan da prilikom preduzimanja prve radnje u postupku podnese punomoć, dok je sud dužan da tokom celog postupka pazi da li je lice koje se pojavljuje kao punomoćnik na osnovu punomoćja, ovlašćeno za zastupanje.
Punomoć prestaje smrću fizičkog lica, proglašenjem za umrlo i gubitkom poslovne sposobnosti.
Punomoćje za zaključenje ugovora o prodaji nepokretnosti sačinjava advokat, a overava javni beležnik. Punomoćje za prodaju nepokretnosti sadrži označenje nepokretnosti i podatke o licu kojem se daje ovlašćenje da u ime vlastodavca preduzme određene radnje a sve u cilju zaključenja ugovora. To je najčešće ugovor o kupoprodaji nepokretnosti.
Specijalno punomoćje za prodaju nepokretnosti ukoliko sadrži nedostatke u pogledu podataka o nepokretnosti ili ovlašćenje koje vlastodavac daje punomoćniku neće dovesti do zaključenja ugovora o kupoprodaji nepokretnosti iz razloga što će javni beležnik odbiti da solemnizuje takav ugovor. Zbog toga je potrebno angažovati advokata koji će na stručan način opisati obim ovlašćenja koje se daju punomoćniku.
Vlasnik nepokretnosti može dati bilo kom licu specijalno punomoćje za prodaju nepokretnosti i odrediti obim njegovih ovlašćenja.
Zakonski zastupnik može biti lice koje ima potpunu poslovnu i parničnu sposobnost.
Stranka može dati ovlašćenje advokatu za preduzimanje samo određenih radnji u konkretnom postupku ili opšte punomoćje na osnovu koga advokat zastupa stranku u svim postupcima, kako pred sudovima tako i pred drugim državnim organima i pravnim licima.
Advokatu je moguće otkazati punomoć prostom izjavom volje, s obzirom da stranka može u svakom trenutku opozvati punomoćje. Ukoliko je parnični postupak u toku stranka može i pred sudom izjaviti da opoziva dato punomoćje.
Punomoćje važi do opoziva. Punomoć prestaje smrću fizičkog lica, proglašenjem za umrlo i gubitkom poslovne sposobnosti.
Punomoć za razvod braka mora biti overeno od strane javnog beležnika i izdato samo radi zastupanja u bračnom sporu, kako je to navedeno u članu 221./ Porodični zakon
Ako Vam je potrebna bilo kakva pomoć oko gore pomenutih oblasti rada budite slobodni da nas kontaktirate. Pon – Pet 09:00-21:00