Ugovor o doživotnom izdržavanju obavezuje primaoca izdržavanja da se posle njegove smrti na davaoca izdržavanja prenese svojina tačno određenih stvari ili kakva druga prava, a davalac izdržavanja se obavezuje da ga, kao naknadu za to, izdržava i da se brine o njemu do kraja njegovog života i da ga posle smrti sahrani. Zakon o nasleđivanju reguliše ugovor o doživotnom izdržavanju.
Primalac izdržavanja ugovorom o doživotnom izdržavanju može obuhvatiti samo stvari ili prava postojeća u trenutku zaključenja ugovora, što govori da se za neke nove stvari ili prava, a koja stekne nakon solemnizacije ugovora o doživotnom izdržavanju primenjuju druge odredbe zakona o nasleđivanju, nakon njegove smrti.
Ako što drugo nije ugovoreno u ugovoru, obaveza izdržavanja naročito obuhvata obezbeđivanje stanovanja, hrane, odeće i obuće, odgovarajuću negu u bolesti i starosti, troškove lečenja i davanja za svakodnevne uobičajene potrebe.
Ugovor o doživotnom izdržavanju mora biti zaključen u obliku javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave, što govori da je za overu ugovora o doživotnom izdržavanju nadležan javni beležnik.
Prilikom potvrđivanja (solemnizacije) ugovora o doživotnom izdržavanju javni beležnik je dužan da ugovornike naročito upozori na to da imovina koja je predmet ugovora ne ulazi u zaostavštinu primaoca izdržavanja i da se njome ne mogu namiriti njegovi nužni naslednici, o čemu stavlja napomenu u klauzuli o potvrđivanju.
U suprotnom, ukoliko u ugovoru nije navedeno da ta imovina ne ulazi u zaostavštinu primaoca izdržavanja i da se sa tom imovinom ne mogu namiriti nužni naslednici, ugovor je ništav. U tom slučaju će zainteresovana strana pokrenuti pranični postupak i tražiti od suda da utvrdi da je ugovor ništav.
Ništav je ugovor u kome je davalac izdržavanja fizičko ili pravno lice koje se u okviru svog zanimanja, odnosno delatnosti i stara o primaocu izdržavanja ( npr. medicinsko osoblje, bolnice), ako prethodno za ugovor nije dobijena saglasnost nadležnog organa starateljstva.
Da li davalac izdržavanja može svoje pravo na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju upisati u katastar?
Davalac izdržavanja može svoje pravo iz ugovora o doživotnom izdržavanju obezbediti upisom u javnoj knjizi. Isto pravo posle smrti saugovarača davaoca izdržavanja ima i treće lice u čiju je korist izdržavanje ugovoreno.
Ako se međusobni odnosi strana iz ugovora o doživotnom izdržavanju iz bilo kog razloga toliko poremete da postanu nepodnošljivi, svako od njih može zahtevati da sud raskine ugovor. Ugovor se može i sporazumno raskinuti, ukoliko su obe strane ugovora o doživotnom izdržavanju saglasne da se isti raskine. Kad sud izrekne raskid ugovora, primalac izdržavanja je dužan dati naknadu za primljena davanja i usluge. Ako je do raskida ugovora došlo zbog krivice jedne strane, druga strana ima pravo na pravičnu naknadu. Kad je doživotno izdržavanje ugovoreno u korist trećeg lica, raskid ugovora o doživotnom izdržavanju posle smrti saugovarača davaoca izdržavanja može zahtevati i lice u čiju je korist izdržavanje ugovoreno.
Ako se posle zaključenja ugovora o doživotnom izdržavanju okolnosti toliko promene da njegovo ispunjenje postane znatno otežano, sud može, na zahtev jedne ili druge ugovornice, njihove odnose iznova urediti ili raskinuti ugovor. Sud može pravo primaoca izdržavanja preinačiti u doživotnu rentu ako se saglase ugovornice. Kad je doživotno izdržavanje ugovoreno u korist trećeg lica, raskid ugovora posle smrti saugovarača davaoca izdržavanja može zahtevati i lice u čiju je korist izdržavanje ugovoreno.
Posle smrti davaoca izdržavanja njegove obaveze na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju prelaze na njegovog bračnog druga i potomke koji su pozvani na nasleđe, ako oni pristanu da stupe u ugovor o doživotnom izdržavanju. Ako oni ne pristanu na produženje ugovora o doživotnom izdržavanju, ugovor se raskida a oni ne mogu zahtevati naknadu za ranije dato izdržavanje po osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju. Ako bračni drug i potomci davaoca izdržavanja nisu u stanju da preuzmu ugovorne obaveze, mogu zahtevati naknadu od primaoca izdržavanja. Sud će tu naknadu odrediti po slobodnoj oceni ceneći imovno stanje primaoca izdržavanja i onih koji su bili ovlašćeni na produženje ugovora o doživotnom izdržavanju. Posle smrti davaoca izdržavanja njegove obaveze prelaze na njegovog bračnog druga i potomke koji su pozvani na nasleđe, ako pristanu. Ako oni ne pristanu na produženje ugovora, ugovor se raskida a oni ne mogu zahtevati naknadu za ranije dato izdržavanje.
Ako bračni drug i potomci davaoca izdržavanja nisu u stanju da preuzmu ugovorne obaveze, mogu zahtevati naknadu od primaoca izdržavanja. Sud će tu naknadu odrediti po slobodnoj oceni ceneći imovno stanje primaoca izdržavanja i onih koji su bili ovlašćeni na produženje ugovora. Ono što je specifično za ugovor o doživotnom izdržavanju, za razliku od Ugovora o kupoprodaji nepokretnosti jeste što vrednost obaveza davaoca izdržavanja u vreme zaključenja ugovora o doživotnom izdržavanju nije poznata, jer je momenat smrti primaoca izdržavanja buduća neizvesna okolnost .
Obaveza davaoca izdržavanja može da bude znatno manja, ili da znatno nadmaši vrednost imovine primaoca izdržavanja, koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju, u zavisnosti od dužine života primaoca izdržavanja, pa je stoga ugovor o doživotnom izdržavanju po prirodi aleatoran i na njega se ne može primeniti načelo ekvivalentnosti, koje važi za dvostrano teretne ugovore, niti ne podleže poništenju po pravilima obligacionog prava o prekomernom oštećenju.
Koja je razlika između Ugovora o poklonu i Ugovora o doživotnom izdržavanju u pogledu nužnog naslednog dela?
Naslednici imaju pravo tražiti redukciju ugovora o poklonu radi namirenja svog nužnog naslednog dela, dok kod ugovora o doživotnom izdržavanju, to pravo nemaju.
Zakon o nasleđivanju, koji reguliše ugovor o doživotnom izdržavanju ne navodi eksplicitno između koga se može zaključiti ugovor o doživotnom izdržavanju, tako da je dozvoljeno da se ugovor o doživotnom izdržavanju zaključuje sa srodnicima, što je u praksi i najčešći slučaj.
Zakon o javnom beležništvu predviđa da ako je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju nepokretnost, nadležan je onaj javni beležnik na čijem se području nepokretnost nalazi.
Ugovor o doživotnom izdržavanju mogu poništavati zakonski naslednici primaoca izdržavanja u roku od jedne godine od saznanja zs ugovor o doživotnom izdržavanju. Prilikom sačinjavanja ugovora o doživotnom izdravanju je potrebno angažovati advokata za ugovor o doživotnom izdržavanju koji će preduzeti sve pravne radnje kako bi ugovor bio valjan.
Ako Vam je potrebna bilo kakva pomoć oko gore pomenutih oblasti rada budite slobodni da nas kontaktirate. Pon – Pet 09:00-21:00